sądecka izba gospodarcza dotacje UE Nowy Sącz dotacje unijne Nowy Sącz SIG
zostań małopolskim przedsiębiorcąakademia zarządzania

Nasi członkowie:

POSTULATY PRZEWOŹNIKÓW AUTOKAROWYCH W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA

Biuro Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych przesyła do Państwa wiadomości postulaty, które skierowaliśmy do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego.
 
Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że poniższe postualty są również wynikiem Państwa pracy, za co bardzo dziękujemy – dane wynikają z ankiety, które do Państwa rozsyłaliśmy. Ankieta została stworzona przez PSPA i ZMPD, żeby jak najlepiej przedstawić sytuację przewoźników i ich oczekiwania w tak trudnym dla wszystkich czasie.
Z swojej strony pragne powiedziec, że sytuacja jest bardzo trudna, wręcz dramatyczna dla całego naszego środowiska. Nasze Stowarzyszenie jako pierwsze doprowadziło do spotkań z rządem (powstanie pakietu osłonowego), rząd opiera się na naszych danych – bardzo dramatycznych danych, które bardzo obszernie  przedstawiał na wielokrotnych spotkaniach Pan Prezes Rafał Jańczuk. W dalszej kolejności inne branże, bądż pokrewne  – podążyło naszym śladem ze swoimi postulatami. Ponadto PSPA – Pan Rafał Jańczuk jest zaangażoway w prace sztabów kryzysowych.
W związku z powyższym uważam, że jeżeli nie każde z naszych działań jest na chwilę obecną trafne – to nie zmienia to faktu, że są one podejmowane w obronie przewoźników i pomocy całemu naszemu środowisku.
 
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych przedstawia postulaty środowiska przewozów autokarowych w związku ze skutkami epidemii koronawirusa dla sektora transportu drogowego.
 
Postulaty:
 
- Wnioskujemy żeby rząd zrefundował koszty wynagrodzeń pracowniczych w co najmniej minimalnej wysokości tj. 2600zł brutto, a także składki ZUS oraz na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, które są kosztem pracodawcy przez najbliższe 6 miesięcy (marzec-sierpień 2020).
 
- Wnioskujemy również o zwolnienie pracodawcy ze składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz refundację składek na fundusz emerytalno-rentowy i wypadkowy w części płaconej przez pracodawcę przez następne 6 miesięcy (wrzesień 2020-luty2021).
 
- Wnioskujemy o nieoprocentowane pożyczki od BGK w wysokości do 30% przychodu wykazanego w 2019 roku na wniosek przedsiębiorcy. Przyznawanie i wypłaty pożyczek powinny być realizowane na podstawie uproszczonych procedur w terminach pozwalających utrzymać płynność finansową przedsiębiorców. Pożyczki te powinny być przyznawane na okres 3 lat a pierwsza rata powinna być płatna po 12 miesiącach od daty otrzymania pożyczki.
 
- Wnioskujemy o ulgę w płatności podatków lokalnych tj. umorzenie podatków od nieruchomości i od środków transportowych za rok 2020.
 
- Wnioskujemy o przyspieszony zwrot, tj. w terminie 14 dni, nadpłaty w podatku dochodowym za rok 2019 oraz przyspieszony zwrot, tj. w terminie 7 dni, podatku VAT. Wnioskujemy również wprowadzenie uproszczonej procedury uwolnienia środków zablokowanych na kontach VAT oraz zawieszenie na okres 12 m-cy skutków art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług tj. konieczności korekty podatku naliczonego po upływie 90 dni od terminu zapłaty określonego w umowie lub na fakturze.
 
- Wnioskujemy o zwolnienia pracodawców w 2020 roku z obowiązku tworzenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
 
- Wnioskujemy o możliwość rozliczenia straty powstałej w 2020 roku z zyskiem roku poprzedniego np. poprzez złożenie w miesiącu wrześniu 2020 końcowej deklaracji podatku dochodowego za 2019 rok z uwzględnieniem straty za pierwsze 6 miesięcy 2020 roku.
 
- Wnioskujemy o odstąpienie od karania przedsiębiorców z tytułu uzasadnionych opóźnień w składaniu deklaracji  bądź ustawowe wydłużenie terminów składania deklaracji.
 
- Wnioskujemy o zamrożenie płatności rat kredytowych i leasingowych w tym spłatę kapitału i odsetek do końca 2020 roku bez możliwości wypowiedzenia umów przez banki i leasingodawców.
 
- Wnioskujemy, aby pracodawca w uzasadnionych przypadkach miał prawo do wysłania pracownika na urlop bezpłatny do 60 dni w roku 2020 bez jego zgody, ale nie dłużej niż 15 dni w miesiącu.
 
- Wnioskujemy aby zwolnienia lekarskie od pierwszego dnia choroby lub kwarantanny pracownika związanej z zagrożeniem epidemicznym były finansowane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych
ul. Żurawia 47/49
00-680 Warszawa
tel. (22) 628 92 09
fax (22) 628 33 74
www.pspa.org.pl
e-mail: biuro@pspa.org.pl