sądecka izba gospodarcza dotacje UE Nowy Sącz dotacje unijne Nowy Sącz SIG
zostań małopolskim przedsiębiorcąakademia zarządzania

Nasi członkowie:

TATRY - Ważny podregion międzynarodowy

W czwartek 17 września 2020 r. W Liptowskim Mikulaszu na Kongresie Stowarzyszenia Euroregionu Tatrzańskiego pięć Polskich Izb Gospodarczych (Polsko-Słowacka, Krakowska, Sądecka, Nowotarska i Tatrzańska) oraz trzy słowackie izby handlowe (Słowacko-Polska, Preszowska i Żylińska) podpisały inicjatywę dotyczącą wsparcia subregionu międzynarodowego TATRY w procesach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (zwanych dalej FUNDUSZAMI UE) w okresie budżetowym 2021-2027. W piątek został on przesłany do premierów Republiki Słowackiej i Rzeczpospolitej Polskiej oraz zaangażowanych w ww. procesy ministerstw.
 
 
Do końca 2020 r. zostaną zatwierdzone zasady i procesy efektywnego i funkcjonalnego wykorzystania FUNDUSZY UE przez najbliższe prawie 10 lat. Celem inicjatywy ośmiu izb gospodarczych z pogranicza Polski i Słowacji jest utworzenie odrębnego międzynarodowego subregionu TATRY ze wspólną subregionalną Radą Partnerstwa i jedną subregionalną strategią ich ochrony i rozwoju w kontekście środowiska, infrastruktury transportowej i turystyki.
 
Od 30 lat ochrona i rozwój naszych wspólnych TATR są realizowane w sposób niekonsekwentny, nieskoordynowany i niekonceptualny, co bardziej szkodzi niż pomaga. Jeśli nie zmienimy tego podejścia, nie ochronimy TATR, ani nie zapewnimy ich zrównoważonego rozwoju. A nie jest to możliwe bez dominującego wkładu rządów, poszczególnych ministerstw i odpowiednich samorządowych regionów po stronie polskiej i słowackiej. Obecne prawodawstwo europejskie (Kodeks Postępowania i inne regulacje) zachęca państwa członkowskie UE do tworzenia międzynarodowych subregionów i zintegrowanych inwestycji subregionalnych w procesach pozyskiwania FUNDUSZY UE.
 
W oparciu o powyższe fakty proponujemy w przygotowywanym projekcie umowy o partnerstwie pomiędzy Republiką Słowacką, a UE w zakresie pozyskiwania FUNDUSZY UE w okresie programowania 2021-2027 rozszerzenie zasady 8 + 1 (8 regionów krajowych + 1 międzynarodowy podregion Wiedeń-Bratysława-Budapeszt w ramach Strategii Dunaju) do Zasada 8 + 2 (rozszerzenie na międzynarodowy, zintegrowany geograficznie podregion TATRY, jako obszar pilotażowy ze wspólną ochroną i zintegrowanym zrównoważonym rozwojem zgodnie z Ramową Konwencją o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat / Konwencja Karpacka).
 
Bez jednolitych zasad i wspólnych zintegrowanych inwestycji TATRY pozostaną w narożniku 3 regionów administracyjnych bez jednolitej koncepcji i strategii ich ochrony i rozwoju. Zamiaru tego nie zrealizują przedsiębiorcy, samorząd czy Słowacja, odpowiednio  Polska, ten zamiar jest możliwy do zrealizowania tylko wspólnie i przy wsparciu Unii Europejskiej. To w naszych rękach leży, jak następne pokolenia ocenią nasze inicjatywy i wysiłki. To wyzwanie i niepowtarzalna okazja dla naszego pokolenia, aby rozpocząć nową fazę wspólnego rozwoju TATR i pozostawić wyjątkowe i znaczące dziedzictwo przyszłym pokoleniom.
 
Preszów, 23.09.2020
W imieniu sygnatariuszy inicjatywy: Jozef Hrobák, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów, Prešovská RK SOPK